Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie Retrieverů


Původ Labradorského retrievera není jasně definován a o jeho vzniku existuje několik teorií. Jisté však je, že předchůdci nynějších Labradorů přišli do Anglie na přelomu 18. a 19. století z východního pobřeží Kanady -Newfoundland a z Islandské oblasti St. John, kde byli původně využíváni jako pomocníci rybářů k vynášení sítí z moře. Díky tomuto původnímu účelu získali tzv. "watter-resistant kabát" - velmi kvalitní, husté a nepromokavé osrstění a velkou vášeň pro práci ve vodě.

Kolem roku 1814 započali dva Angličané - Lord z Malmesbury a plukovník Petr Haroker s cíleným chovem Labradorského retrievera, v té době především pro pracovní-lovecké účely. První zápis do anglické plemenné knihy se uskutečnil v roce 1870, ale trvalo ještě plných 33 let, než byl Labradorský Retriever v roce 1903 jako plemeno skutečně uznán. Málokdo tuší, že patronkou anglického "The Labrador Retriever Clubu", který vznikl v r. 1916 a jako první sdružil chovatele a přátele Labradorů, je sama anglická Královna Alžběta, jejíž rodina Labradory také chová.

Labrador Retriever má mezi prsty tlap plovací blány, což je jeden z prvků přizpůsobení zvířat žijících dlouhý čas v blízkosti moře a často nucených dlouhou dobu pobývat ve vodě. Dalším z prvků přizpůsobení vodě je krátká, hrubá, hustá srst, a konečně také tzv. „vydří“ ocas. Tento termín v popisu prutu je zachován i v moderním standardu labradorského retrievera jako jeden z jeho typických znaků. Díky tomu, že se ve vodě jako jediný lovecký pes (i ve slané mořské vodě) cítí stejně dobře jako na suchu, získal velikou oblibu zvláště u rybářů. Ti ho používali hlavně k zatahování sítí a snad také k přinášení jinak ztracených ryb, které rybáři například pro velkou vzdálenost nemohli k sobě přitáhnout. Také se používali k přenášení vazných lan lodí. Když loď přirážela ke břehu, skákali labradoři do vody a přenášeli konce vazných lan na břeh. Obrovskou odvahu těchto psů dokumentuje také fakt, že se nezalekne ani rozervaných skalních útesů, bičovaných mořem, a přináší lovci zastřelenou či postřelenou pernatou zvěř. Jsou známy i případy, kdy v podobných podmínkách zachránili u pobřeží ztroskotavší rybáře a námořníky. Jako lovecký pes se vrhne do ledových vln i dvacetkrát za den.

Pravděpodobný vznik Retrieverů
Labrador Retriever - co o něm víme